venue burgee

Old Leigh Regatta

Leigh on Sea SC

Nation Leaderboard

Old Leigh Regatta 2013

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY OLR1 OLR2 OLR3 OLR4 Total Nett
1st SOLO 4761 LSC Bugs Beechy   1153 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd CW SOLO 2953 LSC Colin Walker   1153 1.0 (5.0) 2.0 3.0 11.0 6.0
3rd SOLO 3325 LSC Matt Tothill   1153 2.5 OOD 2.5 OOD (3.0) 2.0 10.0 7.0
4th SOLO 3574 EYC Dave Redman   1153 3.0 (4.0) 4.0 4.0 15.0 11.0
5th Jan4 U LASER RADIAL 192991 EYC Alexander Pilgrim   1110 4.0 2.0 6.0 (11.0) 23.0 12.0
6th Plan B SOLO 0 LSC Tim Wright   1153 (7.0) 3.0 5.0 OOD 5.0 OOD 20.0 13.0
7th Cadet Top Cat TOPPER 41543 EYC Eva Chapman   1301 9.0 9.0 (13.0) 5.0 36.0 23.0
8th Cadet Topsy Turvey TOPPER 1 EYC Mary Chapman   1301 (10.0) 10.0 10.0 7.0 37.0 27.0
9th SOLO 2754 LSC Phil Dowsett   1153 5.0 6.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 51.0 31.0
10th TWeedledum SOLO 3073 LSC Mike Jenkins   1153 6.0 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 53.0 33.0
11th Cadet TOPPER 44760 LSC Michael Leftley   1301 11.0 11.0 11.0 (12.0) 45.0 33.0
12th Cadet LASER RADIAL 183937 EYC OliverMiddletom   1110 (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 9.0 54.0 34.0
13th SOLO 3419 LSC Mark Judge   1153 (20.0 DNC) 20.0 DNC 8.0 6.0 54.0 34.0
14th Cadet RS 200 425 LSC Lizzie Leftley Jacob Turner 1057 (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 8.0 55.0 35.0
15th Golden handshake SOLO 3914 LSC Mark Thatcher   1153 8.0 8.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 56.0 36.0
16th Cadet White Magic TOPAZ UNO 983 EYC Anton Haiser Alec Stenhouse 1218 (20.0 DNF) 20.0 DNS 9.0 13.0 62.0 42.0
17th Dreadnought SOLO 3094 LSC Andy Cooper   1153 (20.0 DNC) 20.0 DNC 12.0 10.0 62.0 42.0
18th Cadet TOPPER 27439 LSC Sophie Sims   1301 (20.0 DNC) 20.0 DNC 14.0 14.0 68.0 48.0
19th Cadet Full Circle TOPAZ UNO 5327 EYC Alex Mawer Ben Lawrwnce 1218 (20.0 DNF) 12.0 20.0 DNC 20.0 DNC 72.0 52.0

OLR1 - 21/09/13 at 13:00:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13:04:00, Course: AB C, Wind dir: SW, Ave wind: 2
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 CW SOLO 2953 LSC Colin Walker   1153 00:35:35 0:30:52 1.0
2 SOLO 4761 LSC Bugs Beechy   1153 00:35:55 0:31:09 2.0
3 SOLO 3325 LSC Matt Tothill   1153 OOD   2.5
4 SOLO 3574 EYC Dave Redman   1153 00:36:50 0:31:57 3.0
5 Jan4 U LASER RADIAL 192991 EYC Alexander Pilgrim   1110 00:35:39 0:32:07 4.0
6 SOLO 2754 LSC Phil Dowsett   1153 00:38:02 0:32:59 5.0
7 TWeedledum SOLO 3073 LSC Mike Jenkins   1153 00:38:14 0:33:10 6.0
8 Plan B SOLO 0 LSC Tim Wright   1153 00:40:08 0:34:48 7.0
9 Golden handshake SOLO 3914 LSC Mark Thatcher   1153 00:40:41 0:35:17 8.0
10 Cadet Top Cat TOPPER 41543 EYC Eva Chapman   1301 00:46:25 0:35:41 9.0
11 Cadet Topsy Turvey TOPPER 1 EYC Mary Chapman   1301 00:46:56 0:36:04 10.0
12 Cadet TOPPER 44760 LSC Michael Leftley   1301 00:51:53 0:39:53 11.0
13 Cadet White Magic TOPAZ UNO 983 EYC Anton Haiser Alec Stenhouse 1218 DNF   20.0
13 Cadet Full Circle TOPAZ UNO 5327 EYC Alex Mawer Ben Lawrwnce 1218 DNF   20.0

OLR2 - 21/09/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: ABC, Wind dir: SW, Ave wind: 2
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 SOLO 4761 LSC Bugs Beechy   1153 00:37:52 0:32:51 1.0
2 Jan4 U LASER RADIAL 192991 EYC Alexander Pilgrim   1110 00:37:16 0:33:34 2.0
3 SOLO 3325 LSC Matt Tothill   1153 OOD   2.5
4 Plan B SOLO 0 LSC Tim Wright   1153 00:40:51 0:35:26 3.0
5 SOLO 3574 EYC Dave Redman   1153 00:41:10 0:35:42 4.0
6 CW SOLO 2953 LSC Colin Walker   1153 00:42:52 0:37:11 5.0
7 SOLO 2754 LSC Phil Dowsett   1153 00:43:21 0:37:36 6.0
8 TWeedledum SOLO 3073 LSC Mike Jenkins   1153 00:44:40 0:38:44 7.0
9 Golden handshake SOLO 3914 LSC Mark Thatcher   1153 00:44:57 0:38:59 8.0
10 Cadet Top Cat TOPPER 41543 EYC Eva Chapman   1301 00:54:40 0:42:01 9.0
11 Cadet Topsy Turvey TOPPER 1 EYC Mary Chapman   1301 00:59:43 0:45:54 10.0
12 Cadet TOPPER 44760 LSC Michael Leftley   1301 1:03:34 0:48:52 11.0
13 Cadet Full Circle TOPAZ UNO 5327 EYC Alex Mawer Ben Lawrwnce 1218 1:06:53 0:54:55 12.0
14 Cadet White Magic TOPAZ UNO 983 EYC Anton Haiser Alec Stenhouse 1218 DNS   20.0

OLR3 - 22/09/13 at 13:40:00

Start: OLR3, Finishes: Elapsed time, Time: 13:40:00, Course: ABC, Wind dir: SW, Ave wind: 2
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 SOLO 4761 LSC Bugs Beechy   1153 00:34:41 0:30:05 1.0
2 CW SOLO 2953 LSC Colin Walker   1153 00:35:16 0:30:35 2.0
3 SOLO 3325 LSC Matt Tothill   1153 00:35:39 0:30:55 3.0
4 SOLO 3574 EYC Dave Redman   1153 00:38:25 0:33:19 4.0
5 Plan B SOLO 0 LSC Tim Wright   1153 OOD   5.0
5 Cadet LASER RADIAL 183937 EYC OliverMiddletom   1110 00:37:35 0:33:52 5.0
7 Jan4 U LASER RADIAL 192991 EYC Alexander Pilgrim   1110 00:38:02 0:34:16 6.0
8 Cadet RS 200 425 LSC Lizzie Leftley Jacob Turner 1057 00:36:29 0:34:31 7.0
9 SOLO 3419 LSC Mark Judge   1153 00:40:49 0:35:24 8.0
10 Cadet White Magic TOPAZ UNO 983 EYC Anton Haiser Alec Stenhouse 1218 00:43:10 0:35:26 9.0
11 Cadet Topsy Turvey TOPPER 1 EYC Mary Chapman   1301 00:31:02 0:35:47 10.0
12 Cadet TOPPER 44760 LSC Michael Leftley   1301 00:31:44 0:36:35 11.0
13 Dreadnought SOLO 3094 LSC Andy Cooper   1153 00:43:05 0:37:22 12.0
14 Cadet Top Cat TOPPER 41543 EYC Eva Chapman   1301 00:33:00 0:38:03 13.0
15 Cadet TOPPER 27439 LSC Sophie Sims   1301 00:42:30 0:49:00 14.0

OLR4 - 22/09/13 at 

Start: OLR4, Finishes: Elapsed time, Course: ABC, Wind dir: SW, Ave wind: 2
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 SOLO 4761 LSC Bugs Beechy   1153 00:31:46 0:27:33 1.0
2 SOLO 3325 LSC Matt Tothill   1153 00:33:46 0:29:17 2.0
3 CW SOLO 2953 LSC Colin Walker   1153 00:34:42 0:30:06 3.0
4 SOLO 3574 EYC Dave Redman   1153 00:34:59 0:30:20 4.0
5 Plan B SOLO 0 LSC Tim Wright   1153 OOD   5.0
5 Cadet Top Cat TOPPER 41543 EYC Eva Chapman   1301 00:26:33 0:30:37 5.0
7 SOLO 3419 LSC Mark Judge   1153 00:35:20 0:30:39 6.0
8 Cadet Topsy Turvey TOPPER 1 EYC Mary Chapman   1301 00:26:51 0:30:57 7.0
9 Cadet RS 200 425 LSC Lizzie Leftley Jacob Turner 1057 00:32:44 0:30:58 8.0
10 Cadet LASER RADIAL 183937 EYC OliverMiddletom   1110 00:34:54 0:31:26 9.0
11 Dreadnought SOLO 3094 LSC Andy Cooper   1153 00:36:37 0:31:45 10.0
12 Jan4 U LASER RADIAL 192991 EYC Alexander Pilgrim   1110 00:35:20 0:31:50 11.0
13 Cadet TOPPER 44760 LSC Michael Leftley   1301 00:29:44 0:34:17 12.0
14 Cadet White Magic TOPAZ UNO 983 EYC Anton Haiser Alec Stenhouse 1218 00:28:30 0:35:06 13.0
15 Cadet TOPPER 27439 LSC Sophie Sims   1301 00:39:23 0:45:24 14.0

www.leighsailingclub.org
sailingsec@leighsailingclub.org


Sailwave Scoring Software 2.4.4
www.sailwave.com